• Παρακαλούνται οι γονείς και οι μαθητές του Σχολείου μας , να συμβάλλουν με τη συμμετοχικότητα τους και τον υποστηρικτικό τους ρόλο στις εκπαιδευτικές πλατφόρμες E-me και E-class , έτσι ώστε να προχωρήσει η εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση και στο δικό μας Σχολείο.( ΕΛΕΝΑ ΣΠΑΝΟΥ Δ/ΝΤΡΙΑ 10 Απριλίου 2020 ).
  • Σύμφωνα με νέα ενημέρωση απο το Υπουργείο Παιδείας παρατείνεται η προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών έως τις 10 Μαϊου 2020.( 10 Απριλίου 2020 )

• Χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών , παιδιών και εφήβων κατά την διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό , από το τμήμα Ψυχολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.Για να δείτε το έντυπο κάντε κλικ εδώ.( 10 Απριλίου 2020 ).

• Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας E-class για μαθητές. Παρακολουθείστε ένα σχετικό video εδώ. ( 10 Απριλίου 2020 )

• Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας E-me για μαθητές και γονείς.Κάντε κλίκ εδώ.Δείτε και 2 video σχετικά με την E-me, Video 1 και Video 2.( 10 Απριλίου 2020 ).

• Εξ αποστάσεως διδασκαλία για τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου ξεκινά από την Δευτέρα 30 Μαρτίου η εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ.Τα μαθήματα θα προβάλλονται καθημερινά στις 10.00 το πρωί από την ΕΡΤ2.Μείνετε συντονισμένοι.( 31 Μαρτίου 2020 ).
  • Οδηγίες για το πως θα αποκτήσουν οι μαθητές λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ( Είναι απαραίτητο για να μπορούν οι μαθητές να παρακολουθήσουν μαθήματα με την εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση ) .Δείτε αναλυτικά βήμα βήμα τις οδηγίες εδώ. ( 23 Μαρτίου 2020 ).

• Αναστολή λειτουργίας όλων των Σχολικών μονάδων έως τις 10 Απριλίου 2020.Δείτε την υπουργική απόφαση ( ΦΕΚ 956 ) εδώ ( 22 Μαρτίου 2020 ).

• ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ : Παρακαλούνται οι Γονείς των μαθητών που φοιτούν στο Σχολείο μας , να αποστείλουν το συντομότερο δυνατό στο email του Σχολείου ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) , το Ονοματεπώνυμο του μαθητή , την τάξη στην οποία φοιτούν , και το email( του γονέα) τους.( ΕΛΕΝΑ ΣΠΑΝΟΥ Δ/ΝΤΡΙΑ 22 Μαρτίου 2020 )
  • Ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας εξέδωσε οδηγίες για την παραμονή μαθητών και εφήβων στο σπίτι. Δείτε τις οδηγείες εδώ ( 11 Μαρτίου 2020 ).
  • Κοινή Υπουργική απόφαση ( ΦΕΚ 738 ) για αναστολή λειτουργίας των Σχολείου για περιορισμό της διάδοσης του κορωνοϊού. Δείτε την απόφαση εδώ (10 Μαρτίου 2020 ).